5.8. Divadlo Archa – Praha
Patti Smith chystá turné k oslavě 40ti let od vzniku svého nejslavnějšího alba Horses. Jednou ze zastávek bude i pražský koncert a to 5. srpna 2015 v Divadle Archa.
Vstupenky budou v předprodeji od 13. 3. v sítích Ticketpro a v pokladně Divadla Archa za 1200,- Kč.
Patti Smith – Horses
Umíte vést Koně?
Na podzim roku 1975 Patti Smith svolala svou kapelu do Electric Lady Studios v New York City, aby zde nahrála svou debutovou desku Horses. Album vyšlo 10. listopadu stejného roku na labelu Arista Records a dodnes je považováno za vlivný hudební mezník, který ovlivňuje a inspiruje další a další generace hudebníků a umělců.
V dnešní době – o čtyřicet let později – Smith vzdá čest dlouhověkosti a trvalému vlivu tohoto alba sérií speciálních koncertů, které se soustředí právě na něj.
“Bude to opravdová, hrdá oslava” říká Patti o svém záměru představit na koncertě celé album Horses. Budou ji doprovázet dva členové původní kapely, Lenny Kaye a Jay Dee Daugherty, společně s hráčem na basovou kytaru a klávesy Tony Shanahanem, který je členem její kapely dvacet let.
V Německu je naplánováno osm koncertů a speciální koncerty Horses Patti Smith představí i u nás, v Anglii, Itálii a Francii, stejně jako na výroční show ve svém rodném městě v Beacon Theater v New York City 10. a 11. listopadu. Pražský koncert se uskuteční v Divadle Archa 5. srpna.
Album Horses bylo zamýšleno jako “tříakordový rock propojený se silou slova.” Performanční básnířka a výtvarnice Patti začala s improvizacemi své jedinečné směsi písní a halucinačních představ vystupovat dva roky před vznikem desky na pódiích kabaretů a malých klubů za doprovodu kytaristy Kaye a klavíristy Richarda Sohla. Ostřila si své písně během živého vystupování a nechala je působit na neustále se rozšiřující manhattanské undergroundové publikum. Než se jí podařilo získat sedmitýdenní domovské vystupování v tehdy téměř neznámém klubu CBGB v Bowery v zimě roku 1975, její skupina se rozrostla o kytaristu Ivana Krale a bubeníka Jay Dee Daughertyho. Tehdy upoutala pozornost prezidenta gramofirmy Arista Clive Davise, který s ní vzápětí podepsal smlouvu. Jako producent alba byl vybrán John Cale a deska vyšla 10. listopadu, na den výročí smrti básníka Arthura Rimbauda, jednoho z umělců, kteří měli na Patti největší vliv.
Album uvádí hymnická deklarace osobní odpovědnosti – “Ježíš zemřel za něčí hříchy, ale ne za moje ” – zabalená do klasické skladby Vana Morrisona “Gloria.” Deska Horses představuje návrat k prvotním instinktům rocku – snažila se probudit ducha a příslib hudby v době, kdy se zdálo, že tento cit byl téměř zapomenut. Umělecký dosah alba se formoval ve skladbách s free strukturou “Birdland” a “Land”, kde se obsáhlé zvukové krajiny free jazzu, valivých rytmů a textového zaříkávání prolínají a vytvářejí zvukové obrazy, kde se může přihodit cokoliv. Strukturovanější skladby jako “Redondo Beach” “Free Money” “Kimberly” a “Break It Up” představovaly idealistický i romantický světonázor. V poslední skladbě alba “Elegie” se propletla minulost a budoucnost rocku v “moři možností”, jež se stalo současností. Hudba byla prodchnuta poezií v nekompromisním uměleckém hledání, které pomohlo položit základy toho, co je známo jako vření “punku”, i když se Smith a její kapela vždy snažila vyhnout kategorizacím.
Ikonická fotografie Roberta Mapplethorpea na obalu alba s Patti a jejím sáčkem přes rameno skvěle zachycuje okamžik zrodu a Horses se opravdu stalo počátkem dlouhé hudební kariéry, která dnes rezonuje s ještě větší silou. Albu se dostalo během let mnoha uznání, včetně předních míst na mnoha Nej- seznamech a místa v National Recording Registry v Knihovně Kongresu. Po této desce následovalo devět dalších alb s původním materiálem, knihy poezie a memoárový bestseller Just Kids; světová turné a vystoupení, stejně jako uvedení do Rock and Roll Hall of Fame.