30. dubna se na kopcích kolem měst a vesnic rozhořely ohně; nastal večer čarodějnic. Ale víte kam až kořeny této Filipojakubské (též Valpuržiny) noci sahají? Ano přátelé, tak jako skoro všechny zdejší tradice, hledejme kořeny u Keltů. Ve skutečnosti jde nejspíš o tradici mnohem starší, jen důkazy již nejsou k dispozici. Nejstarší dochované zprávy o svátku ohňů vítajících příchod léta pocházejí z doby halštatské.
Cože to naši předkové vlastně slavili? Na přelomu končícího jara a začínajícího léta je příroda již zcela probuzená, vše je jakoby čisté, neomšelé, probouzejí se touhy milovat a plodit potomstvo; je čas lásky. Svátkem Beltine začíná v keltském kalendáři světlá polovina roku (větší slunce – an ghrian mor); pro většinu tvorů ta lepší, vždyť je to období tepla, růstu a sklizně. Světlá polovina roku předá vládu období tmy (menší slunce – an ghrian beag) až svátkem Samain, začátkem listopadu (na naše Dušičky)… ale to je ještě daleko.
Ale dosti pouček. Pojďme se podívat na jeden takový Beltine v naší době.
V krásné chráněné přírodní lokalitě mezi pražskými Stodůlkami a Řeporyjemi najdete historický skanzen Řepora. A právě zde se sešli potomkové Keltů a hudbymilovné osazenstvo na již 16. ročníku mezinárodního festivalu SVÁTEK KELTSKÉ KULTURY BELTINE 2010.
Celým večerem nás provázeli Václav Rous a Tomáš Karger, kteří úderem 20 hodiny přivítali na podiu polskou skupinu Beltaine.
Beltaine je jednou z předních kapel polské scény hrajících právě tento druh muziky. Jeho jedinečný styl je stavěn na kombinaci tradiční keltské hudby s hudbou moderní. Styl mají založený na hudebních nástrojích, spjatých s keltskou hudbou, jako například housle, irská bouzouki, mandolína, irské flétny, bodhrán, harmonika, galské a irské dudy. To vše je podporováno netradičními bicími nástroji jako je tabla, cajon, darabuka, djembe a nakonec jsou to nástroje rockové bicí, basa a elektrická kytara. Jejich vystoupení naladilo osazenstvo na nestora české keltské hudby ASONANCE.
Asonance je stálicí na české hudební scéně se zaměřením na skotské a irské lidové balady a písně, instrumentální skladby a tance. Skupina byla založena v roce 1976 na pražském gymnáziu Jana Nerudy. Původní repertoár skupiny byl směsí folku a country, později americké a britské balady, které skupinu přivedly k lidové hudbě britských ostrovů. V letech 1990-1992 vznikly první nahrávky skupiny a vznikla tak demokazeta Asonance 1990, která se stala generálkou na projekt „Dva havrani“. V dalších letech začala skupina více koncertovat i v zahraničí, z toho dvakrát na festivalu skotské a irské hudby v Poznani. Zajímavé podněty přinesla také studijní cesta do Irska v roce 1994. Druhý projekt skupiny nese název „Duše mé lásky“. Na letošním Beltine zazněly všechny známé písně, jako Dva havrani, Vikingové a na závěr nesměla chybět Čarodějnice z Amesbury. Ale to se pod podiem už připravoval k nástupu The 1st Czech Pipes and Drums.
The 1st Czech Pipes and Drums je tradiční skotský dudácký soubor, který byl založen z instruktorů a studentů První školy hry na skotské dudy v České republice. Ve své práci navazuje na tradici, kterou koncem 90. let 20. století zahájil historicky první dudácký soubor v České republice (od roku 2004 jako historicky první s bubenickou sekcí v ČR) – The 1st Bohemian Highland Pipers. The 1st Czech Pipes and Drums nám předvedli své umění v plné parádě. Přesně o půlnoci se zde odehrál i slavnostní křest nového CD tohoto sdružení. Křtu se ujal sám William „Chip“ Doehring, který je prvním to zakladatelem 1st Bohemian Highland Pipers.
A nadešel všemi očekávaný okamžik. Na podium se dostavili italští FOLK-STONE.
Folkstone je italská folk – metalová skupina z Bergama. Myšlenka na založení skupiny se zrodila na počátku roku 2005 v hlavách Lorenza (zpěv, dudy), Ferra (basa) a Forese (bicí), kteří chtěli vzkřísit k životu staré melodie a dodat jim metalový punc. Na začátku hráli na dudy, které jsou typické v oblasti Bergamo, ale postupně přidávali i další středověké dudy a píšťaly. Jejich inspirací byly kapely jako In Extremo, Corvus Corax, Schelmish a další „středověké“ kapely. Přibírají k sobě Angelina (kytara), Ruby (dudy), Andrease (perkuse, dudy) a Claru (harfa). Zanedlouho potom vydávají svoje první mini album Briganti Mountain. Jejich vystoupení bylo plné energie a i přes vydatný déšť, který se nad Prahou spustil, dokázali obecenstvo pořádně rozehřát.
Ale to už mě přemohla únava a medovina a já šel spát.
Díky tvrdému spánku jsem se probudil dosti pozdě, takže jsem promeškal vystoupení několika kapel. Ale vystoupení posledního účastníka Jana Hrubého s uskupením Kukulín jsem ještě stihl.
Co dodat. Prožil jsem šílený příval energie, ze které snad budu čerpat a ž do 17. ročníku. Tentokrát bude řada na některém koutu Moravy. Takže se nezbývá než těšit a poděkovat sdružení Bratrstva Keltů za to, že i v těchto těžkých dobách dokázali připravit takovýto nezapomenutelný zážitek. Tak že za rok na dalším BELTINE na viděnou.
Keltské oslavy příchodu jara aneb Beltine 2010 3 komentáře reakcí