Vyznačuje se přívlastkem „multi”. Je multi: kulturní, žánrový, aktivní a zábavný. Co to ale přesně znamená? Že nabídne zábavu pro celou rodinu, kvalitní zázemí, české i zahraniční hudební hvězdy, divadelní vystoupení a workshopy. Hvězdami akce budou norští Röyksopp, britská taneční formace Faithless a dále indie kapela Kasabian, zářící hvězda současné anglické kytarové scény. Chybět nebudou ani další známí zahraniční i domácí interpreti, jejichž jména pravidelně přibývají na www.openairfestival.cz. Open Air Festival nabídne i nejrůznější druhy doprovodného programu a aktivity pro celou rodinu, od nejmenších až po dospělé. Více informací už najdete v jednotlivých sekcích.
Doprava – aneb jak na festival
Domov Open Air Festivalu leží jen zhruba 50 kilometrů od Prahy, na letišti v obci Panenský Týnec. Díky malé vzdálenosti od hlavního města je doprava do dějiště Open Air Festivalu skutečně snadná. Do Prahy totiž vede většina rychlých a kvalitních spojů (ať už jedete po dálnici nebo po kolejích) v podstatě z celé ČR. Z Prahy se pak na Open Air Festival dostanete následovně:
Autobusem
Přímé spoje vyjíždějí jak z Florence, tak z Dejvické. Cesta autobusem trvá z Prahy přibližně hodinu bez jakýchkoliv přestupů. Pro nalezení spoje využijte služeb www.idos.cz.
Autem
Je to jednoduché – z Prahy se vydáte po silnici R7 (směr Louny). Cesta z hlavního města do dějiště festivalu trvá při dodržování předepsané rychlosti cca 30 minut, takže není nijak zvlášť důvod ke spěchu.
Pokud jedete ze severu, pojedete z Chomutova, přes Louny až do Panenského Týnce (také po silnici 1. třídy č. 7).
A protože Open Air Festival myslí i na životní prostředí, tímto by vás rád požádal, abyste se snažili svá auta co možná nejvíce zaplnit kamarády. Parkovacího místa sice máme pro všechny více než dost, ale jde o snahu snížit emise výfukových plynů.
Vlakem
Přímo do Panenského Týnce koleje bohužel nevedou. Na druhou stranu můžete pohodlně dojet vlakem do Prahy, třeba na Hlavní nádraží. Odtud stačí metrem vyrazit na Florenc nebo na stanici Dejvická, odkud už jezdí přímé autobusy Praha – Panenský Týnec. Cestu vlakem doporučujeme všem, kteří přemýšlí ekologicky. Vlak je totiž ze všech druhů dopravy zřejmě ten nejvíce šetrný k přírodě (kromě cesty na kole, nebo pěšky :) Pro nalezení ideálního spoje můžete využít služeb www.idos.cz.
Kyvadlovou dopravou
Podrobnosti o kyvadlové dopravě přineseme v příštích týdnech.
Možnosti ubytování a stanové městečko
Klidný spánek zaručuje stanové městečko, které leží ve větší vzdálenosti od pódií a je poskytnuto bezplatně všem návštěvníkům Open Air Festivalu a nikomu jinému. Ve městečku samozřejmě nebudou chybět sociální zařízení i přísun pitné vody pomocí přistavených cisteren. Voda ve sprchách samozřejmě není pitná. Zdrojem pitné vody jsou cisterny, respektive stánky s občerstvením.
Jako každé správné městečko má i to naše (festivalové) vyznačené cesty, na kterých není dovoleno stavět stany (stejně jako není dovoleno stavět stany kdekoliv mimo vyznačené zóny). Tyto “chodníky” slouží v nouzových situacích jako únikové cesty, ale i běžně usnadňují pohyb návštěvníků v kempu. V kempu je (stejně jako v celém areálu) zakázáno rozdělávat oheň a používat vařiče s otevřeným ohněm. Pokud si chcete ve stanovém městečku zapálit cigaretu, budiž, ale prosíme opatrně. V případě požáru prosíme, kontaktujte co nejdříve kohokoliv z pořadatelů. Při odhazování odpadu dbejte na to, že náš festival má rád vše zelené. Proto prosíme, třiďte odpad a nepohazujte kelímky a tácky mimo koše. Přestože na festivalu bude speciální hlídka, která má udržovat koše v použitelném stavu, pokud je uvidíte beznadějně plné, kontaktujte kohokoliv z pořádajících a my se již postaráme o nápravu. Cenné věci prosíme NEUKLÁDAJTE do stanů, mějte je stále pod dohledem, nebo je odložte u nás ve festivalové úschovně.
Navíc rodina s dětmi může využít ubytování ve speciálním kempu, který bude osvětlený a hlídaný. Stačí, když nás kontaktujete předem na mailu jedusdetmi@openairfestival.cz.
O Panenském Týnci a okolí
Festival se zabydlel na Letišti v Panenském Týnci, pouhých 50 km od Prahy. A ne náhodou si Open Air Festival vyhlédl právě tohle místo. Panenský Týnec je známý díky svému nedostavěnému gotickému chrámu, v němž měření odhalila zdroj léčivé energie. V okolí je navíc řada míst k výletům, v nedalekém Žerotíně se nachází i přírodní koupaliště. Místo navíc leží v takzvaném srážkovém stínu. To znamená, že sluníčko je už objednáno. Jak jsme sami odzkoušeli, cesta do Panenského Týnce z Prahy trvá podle předpisů pouhých 30 minut.
Přímo z festivalu můžete vyrazit pěšky například na návštěvu zříceniny gotického hradu Žerotín. Ta stojí na nízkém návrší nad stejnojmennou obcí. Budete si moci zahrát na arecheology a popřemýšlet o tom, jak se žilo v 15. století, kdy hrad vybudoval rod Žerotínů. Z hradu se do dnešních dnů zachovaly fragmenty zdiva, sklep a dvojité příkopy.
Pokud jste milovníci historie, určitě si užijete také v nedalekých Lounech a ve Slaném. Středověká historická jádra měst budou vyprávět příběhy české minulosti, zachované hradby napoví, že život v minulých stoletích nebyl žádný med.
Jedete s dětmi?
Proč by se měl bavit jen táta, zatímco máma doma bude hlídat potomky? Open Air Festival chce zabránit možným domácím hádkám o to, kdo se vyrazí bavit do Panenského Týnce. Přijet totiž mohou všichni. Pro rodiny s dětmi chystají pořadatelé samostatný kemp, který bude oddělený od zbytku festivalu. Rodiče s dětmi tak budou spát v nejklidnější a nejvíce hlídané zóně festivalu. Protože je ale kapacita rodinného kempu omezená, pořadatelé už nyní žádají všechny rodiče, kteří vyrazí na festival se svými dětmi, aby se ozvali na mail jedusdetmi@openairfestival.cz. Pořadatelé jim obratem zarezervují místo pro stan. Navíc důvod vyrazit na festival nebudou mít jen dospělí. Pro děti budou na místě soutěže, zábavné dílny, hry, divadla, ale třeba také pyžámková party. Navíc vstupné pro děti do 12 let v doprovodu dospělého je sympatických a kulatých nula korun.
Ztráty a nálezy
Zaprvé – cenné předměty noste vždy u sebe. Nenechávejte je kdekoliv bez dozoru. Víme ale, že neštěstí občas zabrousí i mezi návštěvníky festivalu a třeba mobil nebo peněženka či jiná cennost se vám ztratí. Není důvod to vzdávat. Mezi námi je dost slušných lidí, kteří odnesou nalezenou věc pořadatelům do festivalového infocentra. Pokud tedy postrádáte některou z vašich cenností, prosíme, kontaktujte naše infocentrum a popište co nejdetailněji ztracený předmět, abychom měli jistotu, že patří právě Vám. Seznam nalezených věcí v areálu zveřejníme i na webových stránkách www.openairfestival.cz – samozřejmě až po skončení akce.
Občerstvení
V rámci festivalu pro vás chystáme občerstvení těch nerozmanitějších příchutí. Vyberou si všichni – od vegetariánů, přes fanoušky mezinárodních kuchyní až po příznivce “domácí” stravy. Vlastní občerstvení proto není nutné brát s sebou, riskujete, že se v teplém počasí může zkazit a způsobit vám dost nepříjemností po snědení. Raději si užijte festival v klidu. Přinášet do prostor festivalu vlastní alkohol není dovoleno, stejně jako nealko v láhvích nebo skleničkách.
Co si vzít s sebou
Ve festivalovém batůžku by rozhodně nemělo chybět:
– občanský průkaz
– průkaz pojištěnce
– potřebné léky
– hotovost dle uvážení
– mobil
– opalovací krém
– UV brýle
– čepice / klobouk / kšiltovka / šátek
– deodorant
– oblečení dle uvážení
– věci pro přespání (karimatka, spacák, stan)
…A když už jsme u věcí, které si máte vzít s sebou, určitě nezapomeňte po dobu festivalu nosit identifikační pásku, kterou dostanete u vstupu. Návštěvníci bez identifikační pásky budou vyvedeni z areálu, proto prosíme neposkytujte pásku kamarádům, zkrátka nasadit a nesundávat! Případně sundat, ale až po festivalu.
Základní pravidla chování návštěvníků
Chceme, abyste si festival užili naplno. Proto je dobré, když se všichni shodneme na dodržování určitých pravidel:
1) Do areálu je zakázáno vnášení skleněných nádob, skleniček, láhví, ale i vlastního alkoholu. Pořadatel nedoporučuje vnášet do areálu vlastní občerstvení.
2) Žádné zbraně a předměty, které ohrožují bezpečnost Vaší i ostatních. Žádné nože, nožíky, ostré nůžky, boxery, ale ani deštníky nebo pepřové spreje… Seznam zakázaných předmětů by vydal na celé webové stránky, prosím použijte selský rozum a neberte s sebou nic, co by mohlo způsobit úraz druhému.
3) Doma prosím nechejte i vaše zvířecí mazlíčky všech možných druhů. Nemáme pro ně žádné psí ani kočičí (či jiné) kapely, ale především jsou všechna zvířata na podobné akci ve stresu z velkého množství lidí, světel a zvuků a mohou proto jednat nečekaně. Předejdeme jak újmě na duši vašich mazlíčků, tak třeba i újmě na zdraví všech návštěvníků.
4) Žádné psychotropní látky, drogy. Drogy jsou na festivale zakázané a pořadatel bude spolupracovat s policií na sledování situace.
5) Bez novinářské akreditace (viz sekce press) není dovoleno vnášet do areálu záznamová zařízení, která využívají DV, DV Cam, Beta, SVHS a jiné formáty kamer. Také profesionální fotoaparáty nemají bez akreditace jejich majitelů dovolen vstup na území Open Air Festivalu. Není to snad proto, že bychom vás chtěli nějak omezovat v dnešní multimediální době, ale především proto, že manažeři známých zahraničních kapel mají ve smlouvách podmínky o pořizování záznamů z vystoupení. Když už vás budou svrbět prsty a zmáčknete foto třeba na svém mobilu, prosíme, foťte během koncertů festivalových headlinerů BEZ BLESKU. V opačném případě vás může naše ochranka z koncertu vykázat. To má ochranka právo učinit všem neakreditovaným fotografům během těchto vystoupení… Tak nás pro jistotu předem kontaktujte :-)
6) Nekuřte v prostorách vyhrazených pro děti a v zóně pro rodiny.
7) Z bezpečnostních důvodů není dovoleno kouření ve stanech.
8) Parkovat na nevyhrazených stáních není dobré. Pokud váš vůz bude mimo oficiální parkoviště a bude překážet produkci, najdete ho na nejbližším parkovišti odtahové služby.
9) Kouření je povoleno na všech místech, kde nebudete nikoho obtěžovat. Kouření je zakázáno ve stanech a v dětských zónách.
10) Spolupracujte s bezpečnostní službou a pořadateli. V případě nenadálé situace prosím poslechněte rady oficiálně označených pořadatelů a jejich zástupců.
11) Slušné a tolerantní chování je předpokladem každé dobré zábavy. Předpokládáme ho i od Vás. Hezky se bavte a nechte se bavit i ostatní.
12) Pokud se budete během festivalu obávat o svou pohodu a bezpečnost, neváhejte kontaktovat festivalovou ochranku, která vám jistě pomůže problém vyřešit ke vší spokojenosti.
Vstupné
Na Open Air Festival může v pohodě vyrazit celá rodina. Cena vstupenky v předprodeji je pouhých 880 korun. Pro členy věrnostního programu O2 Extra však platí akce 1+1 vstupenka zdarma, a tak cena na jeden lístek vychází na pouhých 440 korun. Více najdete na webu www.o2extra.cz. Navíc děti do 12 let vůbec vstupné platit nemusí. Do Panenského Týnce tak můžete vyrazit bez obav o rodinný rozpočet. Více informací o vstupenkách najdete v sekci vstupenky.
Nevolnost nebo zranění – ambulance je připravena
24 hodin denně bude na Open Air Festivalu fungovat zdravotnická hlídka s odborným personálem. V případě, že by se vám udělalo nevolno, neváhejte se na nás obrátit. Od toho tu zdravotníci přece jsou. V případě problémů (úraz, nevolnost…) mimo působnost festivalové ambulance můžete kontaktovat i tísňovou tel. linku 112.
Bezbariérový přístup – festival pro všechny
Open Air Festival rád uvítá i vozíčkáře! Pro ně jsou připraveny speciální samostatné toalety na označených místech. Aby si užili i hudební produkci, budou vozíčkáři vpuštěni před první řadu, tedy mezi zábrany a pódium, kde se obvykle pohybují pouze pořadatelé a akreditovaní novináři.
Bezpečnostní služba je tu pro vás
Security v rámci Open Air Festivalu je tu pro vás. Není tu proto, aby vás obtěžovala, jejím úkolem je zajistit pohodu a nerušenou a bezpečnou zábavu pro všechny. Proto jí prosím neztěžujte její práci a respektujte pokyny ochranky a řiďte se základními pravidly chování návštěvníků (viz samostatná sekce). Na druhou stranu se nebojte kontaktovat kohokoliv z našich security pracovníků, pokud budete mít problém, který vám mohou pomoci vyřešit. Mimo prostory areálu Open Air Festivalu prosím kontaktujte v případě nutnosti Policii ČR.
Respektujeme přírodu
Když se na jedno místo sejdou tisíce a tisíce lidí, mají společně sílu měnit prostředí kolem sebe. Pokud netřídí odpadky, nakupují jídlo v plastových nerecyklovatelných nádobách a nedopravují se ekologicky, není to zrovna k lepšímu. Panenský Týnec je přitom velice příjemné místo, kde by byl Open Air Festival rád „doma“ i v příštích letech. A svůj domov si chce Open Air Festival udržovat pěkný a čistý. Proto jsme se rozhodli, že hned v prvním ročníku budeme investovat do projektu „zelenějšího festivalu“. Budeme opravdudůsledně třídit odpad, využívat recyklovatelné bio plasty, šetřit elektrickou energií… Ale k tomu, abychom byli skutečně šetrnější a „zelenější“ festival budeme potřebovat také vaší pomoc. Proto si prosíme projděte všechny sekce našeho ekologického www koutku a dozvíte se, jak můžete i vy a vaši přátelé přispět k zelenějšímu Open Air Festivalu.
A nebráníme se ani vašim námětům do budoucna. Pokud vás napadne, jak bychom mohli ještě zlepšit náš přístup k ochraně životního prostředí při pořádání festivalu, napište nám do našeho diskusního fóra. A jestli se na váš nápad nedostane letos, určitě na něj budeme myslet příští rok.
Filozofii zeleného festivalu jsme připravili spolu s generálním partnerem akce společností Telefónica O2, která „zelené aktivity“ podporuje i finančně. Samozřejmě bychom vše nezvládli bez podpory našich dalších partnerů.
Spolujízda a jiná řešení
Kdybychom byli v roce 2154, určitě bychom se pohodlně nechali přenést do Panenského Týnce světelným paprskem. Nebo mrknutím oka či jinou úžasnou technologií. Ovšem dnes ještě stále popojíždíme v plechových kočárech na čtyřech kolech, které vypouštějí do ovzduší škodlivé emise… Takže pojďme společně vymyslet, jak se dostat na místo s co nejmenší zátěží pro přírodu:
Na kole
Tenhle druh dopravy si užijí především milovníci výletů, kteří žijí v „dojezdové cyklistické vzdálenosti“. V okolí je spoustu zajímavých památek, takže můžete spojit cestu na festival s rodinným výletem po Lounsku a Slánsku. Určitě nebudete litovat a navíc si odvezete spoustu pěkných zážitků.
Vlakem
Přímo do Panenského Týnce koleje sice nevedou, ale nejbližší zastávka je coby kamenem dohodil (a zbylé tři kilometry došel). Ve vesničce Vrbno nad Lesy je vlakové nádraží a dostanete se tam pohodlně až z Prahy. Vlak vyjíždí z Masarykova nebo z Hlavního nádraží. Cesta trvá necelé dvě hodiny i s jedním přestupem v Kralupech nad Vltavou nebo 104 min. bez přestupu.
Kyvadlovou dopravou Open Air Festivalu
Hromadné cestování je velice dobrým prostředkem pro snížení emisí na člověka. Festivalový spoj bude jezdit z Prahy přímo do Panenského Týnce. Sledujte naše stránky a v příštích týdnech se dozvíte detaily.
Autem
Když už budete chtít vyrazit na Open Air Festival autem, budeme velice rádi, když s sebou vezmete co nejvíce kamarádů a známých. Jednak si můžete rozdělit cenu benzínu nebo nafty a také platí jednoduchá přímá úměra, že čím méně aut pojede do Panenského Týnce, tím menší množství škodlivin kvůli dopravě na festival vznikne.
Třídíme odpad!
Není třídění jako třídění. A pouhé umístění různě barevných košů do areálu prostě nestačí. Tu a tam se někdo splete, vyhodí zbytek své svačiny do plastů a naopak. Výsledkem pak může ve festivalové změti být smíšený odpad v pestrobarevných koších všude kolem. Tomu jsme se rozhodli předejít. Proto vás, naše návštěvníky, prosíme, abyste respektovali systém třídění v areálu. Pokud najdete plný koš, určitě se obraťte na kohokoliv z pořádajících (včetně ochranky), rádi zařídíme rychlou nápravu.
I přesto, že víme, jak se budete snažit třídit, každý se může splést. Třídění odpadů na Open Air Festivalu proto půjde do důsledků. To znamená, že pravidelné hlídky budou svážet po celou dobu festivalu vámi vytříděný odpad na jedno sběrné místo, kde bude třídící linka. Účelem je vytřídit co největší část odpadu tak, abychom ho pak mohli odvést přímo ke zpracovatelům. Žádné zavážení „vytříděného“ odpadu na skládku se konat nebude. Abyste věděli, že třídění má smysl, budeme mít v areálu připravený stánek, kde si prohlédnete, co všechno se dá z recyklovaného bio plastu vyrobit
Re:cyklujeme
Kelímky, tácky, prostě plasty, kam se podíváte. To je realita všech festivalů. A co se pak s takovým opadem většinou stane? Jeho cesta na skládku je téměř zaručená. Na místě se bude rozkládat desítky a možná i stovky let.
Ovšem Open Air Festival nahrazuje v co největší míře klasické plasty za takzvané bio plasty. Trocha vědy z oficiální prezentace: „Tyto obaly na horké nápoje a občerstvení jsou vyrobeny z cukrové třtiny a odolnost vůči teplu a vlhku jim dodává vrstva z pšeničné celulózy. Běžné papírové kelímky jsou potaženy vrstvou vosku, která brání jejich rozkladu. Bioplastové kelímky jsou celé z materiálu, který je snadno rozložitelný, což značně usnadňuje jejich likvidaci.”
Uhlíková stopa
Uhlíková stopa je množství skleníkových plynů (především CO2), které přímo nebo nepřímo vyprodukuje člověk díky své činnosti. Uhlíkovou stopu máte vy, my, mají ji podniky, ale také festivaly.
Uhlíková stopa se dá rozdělit na dvě složky:
- Přímou uhlíkovou stopu spočítáme součtem aktivit, při kterých se do ovzduší uvolňují skleníkové plyny přímo v důsledku našeho chování. Příkladem je jízda v autě, nebo let letadlem atd. Přímou stopu zvyšujeme také topením a spotřebou elektrické energie.
- Existuje ovšem také takzvaná nepřímá uhlíková stopa. Její velikost záleží na množství energie, která byla spotřebovaná při výrobě daného výrobku (třeba auta, které si pořizujeme), ale třeba i při jeho likvidaci nebo udržování v chodu. Do nepřímé uhlíkové stopy můžeme započítat také skleníkové plyny, které byly spotřebovány při přepravě výrobku k vám jako spotřebiteli.
Proč je nadměrná uhlíková stopa škodlivá? Většina odborníků se totiž shoduje, že vypouštěním stále většího množství emisí do atmosféry člověk ovlivňuje změnu klimatu na planetě a přispívá k takzvanému globálnímu oteplování.
I vy sami ale můžete udělat hodně pro její snížení. Zamyslete se nad svou spotřebou. Omezte plýtvání. Nejezděte autem sami. Na festival si neberte více věcí, než skutečně potřebujete. Můžete také upřednostnit domácí výrobky před cizími. Třiďte odpad… A podívejte se na naše ekologické desatero , kde najdete souhrn základních rad.
Festival se hlásí do eko soutěže
Každý rok se najdou festivaly, které chtějí dokázat, že přemýšlejí nejen o hudbě, ale také o životním prostředí. Pořadatelé těchto akcí se mohou přihlásit do celosvětové soutěže A Greener Festival Awards. Letos bychom se do A Greener Festival Awards také rádi zapojili (jako zatím první český festival v historii). A vy nám můžete pomoci hájit české barvy v mezinárodní konkurenci.
Účelem soutěže A Greener Festival Awards není jen vyhlášení vítězných akcí, ale také hledání „zelených“ nápadů v rámci pořádaných akcí. Od těch běžných (umývání a znovuplnění kelímků), až po ty šílenější jako je výroba elektrické energie pomocí davu, skákajícího na hudbu. Open Air Festival věří, že svým systémem recyklace odpadu ze stánků pomocí bio plastů může promluvit do letošního ročníku soutěže a třeba se stát i jeho černým koněm. Budeme ovšem potřebovat i vaší pomoc, proto si prosím nezapomeňte přečíst ekologické desatero ekologicke desatero„.
Partneři pomáhají
Poděkování patří především společnosti Telefónica O2, která v rámci své filozofie Re: pomáhá Open Air Festivalu při organizaci a financování ekologických aktivit. Re: je symbolem obnovy, návratu. Je to předpona, kterou společnost O2 spojuje se slovy jako Re:cyklace, Re:kultivace, Re:novace, Re:dukce,Re:vitalizace…
Na přeměnu odpadu v nové věci tu máme odborníky na českém trhu, společnost BIO Planeta. A díky patří i našim stánkařům, kteří využívají místo klasických plastů takzvané bioplasty (link do sekce recyklujeme).
Poděkování patří také společnosti Budvar, která dotuje půllitrové kelímky, jichž se během akce spotřebuje statistíce.
Ekologické desatero
Můžeme být zelení od hlavy až k patě, ale bez vaší pomoci nám to nebude nic platné. Proto prosíme Re:spektujte naše ekologické desatero. Pomůžeme tím krajině kolem nás a třeba i svému dobrému pocitu. Navíc tím zvyšujete šance Open Air Festivalu na vítězství v soutěži A Greener Festival. Děkujeme!
- Pomozte nám třídit odpad. V rámci festivalu najdete všude dostatek odpadkových košů na plasty, bio plasty a další suroviny. Prosíme podívejte se nejprve, kam váš kelímek patří, než ho hodíte do koše.
- Nahlašte nám plné popelnice. Chceme čistý festival a vy nám v tom můžete pomoci. Nahlašte komukoliv z pořadatelů, že popelnice poblíž je plná a my zařídíme rychlou nápravu pomocí naší festivalové hlídky.
- · Dopravujte se ekologicky. Více v této sekci
- Pokud jedete autem, vezměte s sebou kamarády a známé. Čím méně aut, tím lépe.
- Neberte si víc věcí než spotřebujete, zbytečně nevyhazujte jídlo a pití.
- Nedopalky odhazujte do speciálních košů.
- Nechávejte po sobě co nejméně odpadu.
- Snažte se něco přiučit. Ve speciálním stánku se na festivalu mimo jiné dozvíte, co se děje s vytříděným odpadem a jak se dá znovu využít bio plast.
- Zbytečně neplýtvejte vodou a elektřinou.
- Své další nápady pro „zelenější“ festival si nenechejte pro sebe. Podělte se o ně prostřednictvím našich internetových stránek, kde najdete festivalové fórum.