„Rocková hudba by nebyla to, co je, bez Deep Purple. Deep Purple by nebyli tím, čím se stali, bez Iana Gillana. “
Historie:
Britská hardrocková skupina, založena v Londýně (1968), s původním obsazením: Jon Lord, Ritchie Blackmore, Ian Paice, Roger Glover, Ian Gillan. Po vydání alba In Rock (1970) prorazila prakticky do celého světa. Album Made In Japan (1973) je považováno za nejlepší koncertní album všech dob. Po odchodu R. Blackmoora a smrti jeho nástupce Tommyho Bolina se kapela rozpadla. V roce 1984 byla skupina obnovena ve složení: Blackmore, Gillan, Glover, Lord, a Paice. Blackmore po neshodách s Gillanem odešel v listopadu 1993 a už se nikdy nevrátil.
Skupina po krátkém hledání přijala Steva Morse z Dixie Dregs, aby definitivně nahradil Blackmora. V létě 2001 díky zdravotním problémům dočasně opustil kapelu i Jon Lord, který vybral svého nástupce Dona Aireyho. Od 17. března 2002 je složení Purple následující: Ian Gillan- zpěv, Steve Morse- kytara, Don Airey- klávesy, Roger Glover- baskytara, Ian Paice- bicí. Tato sestava nahrála poslední dvě alba: Bananas a Rapture Of The Deep.
Koncert Deep Purple organizovala agentura Velryba. Jako předskokani byla hardrocková skupina Votchi.
Dvacet minut před začátkem koncertu to už vřelo, lidé nedočkavě pískali a nemohli se dočkat nástupu kapely. Byla tu řada rockerů, kteří nepochybně patřili k těm, co sledovali dění skupiny už od jejich počátku. Generačně převažovali fanoušci 70. let. Nechyběli ale ani mladí příznivci této kapely.
V 21.00 zhasínají světla a postupně vycházejí členové skupiny. Impozantními bicími nastartoval Ian Paice, na kterého postupně navazovali další členové. Skupina ukončující turné předvedla řadu starých hitu jako Smoke on The Water, Strange Kind of Woman, Black Night, Into the Fire, Hush.
Členové se střídali v úžasných sólech. Začínal Stev Morse na kytaru a dále své umění na klávesy předvedl Don Airey, který překvapil klasikou. Překvapivě to ukončil českou lidovou písničkou Okolo Frýdku cestička. Diváci byli ze sól příjemně naladěni.
Myslím, že řada diváku byla s koncertem spokojena hlavně kvůli starším hitům.
Diváky potěšily přídavky, které dostali za výbornou atmosféru, jež provázela celý koncert. Hudebníci po definitivním ukončení rozházeli do publika trsátka, aby si tak aspoň příznivci mohli z koncertu odnést víc, než jen jedinečný umělecký zážitek.