Alexandrovův soubor písní a tanců, plným současným oficiálním názvem Dvakrát vyznamenaný Rudého praporu akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova více však známý jako Alexandrovci, je pěvecký a taneční soubor, který byl oficiálním armádním uměleckým souborem Rudé armády.
Hlavní silou jejich repertoáru jsou celosvětově známé sklady, hlavně díky jejich nezapomenutelnému aranžmá, „Kalinka“, „Kaťuša“, Donci – Molodci“, „Šli vojaci“…… Vedle ruské klasiky si diváci na jejich vystoupeních mohou vyslechnout i Verdiho „Sbor židů“ z Nabuka, Musorgského „Raschodilas , razguljalas“ z opery Boris Godunov, Meisnovu „Delilah“ a mnoho dalších světových melodií. Absolutní novinkou v představení, které se uskuteční v květnu v Praze a Pardubicích, bude uvedení kombinace Alexandrovců a slovenského folkloru v písni „Na král‘ovej holi“. Píseň nyní v Moskvě nacvičují, aby ji společně za doprovodu balalajek a muzikantů z Těrchové představili v celosvětové premiéře v plné parádě na právě připravovaném turné.
Členy souboru jsou výhradně muži, vybíraní ve velmi přísných konkursech. Po rozpadu Sovětského svazu vystupovali mj. před církevními hodnostáři jak v Rusku, tak v zahraničí, dokonce i před papežem Janem Pavlem II. Zpívali také na koncertech se známou finskou hudební skupinou Leningrad Cowboys. Jsou interprety ústřední skladby z filmu Hon na ponorku.
Soubor oficiálně zahájil svoji činnost v Moskvě 12. října 1928 pod názvem Soubor rudoarmějské písně Na počátku měl jen dvanáct členů – osm zpěváků, dva tanečníky, jednoho harmonikáře a jednoho recitátora – a vedl jej pozdější národní umělec SSSR Alexandr Vasiljevič Alexandrov, tehdy mladý profesor hudby z Moskevské konzervatoře. Soubor se později rozrostl až k zhruba dvěma stovkám členů. V průběhu 2. světové války se rozdělil na čtyři skupiny, které uskutečnily při odjezdech vojáků na frontu i přímo na frontách a v nemocnicích přes 1 500 vystoupení.V roce 1946 se po smrti zakladatele jeho jméno dostalo i oficiálně do názvu souboru.