Společný projekt zpěvačky a kytaristky Lenky Dusilové, klarinetového kvarteta Clarinet Factory a klavíristky Beaty Hlavenkové uvidí návštěvníci letošního festivalu Colours of Ostrava. „Jsem ráda, že po Ivě Bittové mohu i letos přivítat další výraznou ženskou osobnost současného tuzemské hudby. Koncert jsme naplánovali do prostor Evangelického kostela, který se opět stane jednou z festivalových scén,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně přehlídky. Projekt Eternal Seekers od premiéry na festivalu Struny podzimu sbírá nadšené reakce diváků i médií, které kromě hudebních kvalit vyzdvihují i odvahu Lenky Dusilové k novým, netradičním projektům. „Společné dobrodružství vedlo dál, než jsme čekali,“ uvádí několikanásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl. V projektu, který vyšel loni i na CD, znějí v jazzově-snivých úpravách původní texty básníka Bogdana Trojaka, laureáta Ceny Jiřího Ortena a výroční literární ceny Magnesia Litera, dále verše Františka Halase a nikdy nenahraná píseň, se kterou patnáctiletá Lenka Dusilová začínala svou dráhu s pražskou rockovou kapelou Sluníčko. Partnery v Eternal Seekers jsou jí vynikající hudebníci,kteří se stejně jako ona neuzavírají do své vyzkoušené škatulky – Clarinet Factory, kvarteto, které má za sebou řadu úspěchů i koncertování například s Bobby McFerrinem, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, která hrála například na prestižním jazzovém festivalu v Montreux. V této chvíli jsou Colours of Ostrava jediným letním open-air festivalem, který Eternal Seekers může nabídnout svým divákům. „Těším se, že se návštěvníci Colours vydají hledat a objevovat spolu s námi,“ uzavírá Lenka Dusilová.
Festival Colours of Ostrava proběhne od 9. do 12. července v zeleném centru Ostravy a představí více než 100 zahraničních a domácích kapel. První již oznámenou hvězdou je americký funkový saxofonista, zpěvák a showman Maceo Parker, který festival uzavře. Nebude chybět ani řada doprovodných programů: divadelní představení, areál dětský svět, kinokavárna, DJs, workshopy či diskuseě. Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro, do 31. března v ceně 760 Kč. Generálním partnerem je Česká spořitelna. Více informací: www.colours.cz.
ETERNAL SEEKERS:
LENKA DUSILOVÁ – zpěv, kytara
CLARINET FACTORY:
Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl – klarinety, Petr „Pepino“ Valášek – basklarinet
BEATA HLAVENKOVÁ – klavír
& hosté:
Tomáš Liška – kontrabas, David Landštof – bicí
www.eternalseekers.cz
Lenka Dusilová, několikanásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény: z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků. Projekt Eternal Seekers je dalším významným krokem na téhle cestě. Její nejzralejší nahrávkou je nadžánrové album Mezi světy (2006), kde se sešly české i americké osobnosti (mj. bubeník Scott Amendola, spoluhráč Madeleine Peyroux či Billa Frisella). V roce 2007 absolvovala turné po USA (zahrála si i společně s ikonou moderního country Emmylou Harris), na české scéně se nenápadně sžívala s hudebníky z postjazzového Vertigo Quintetu. Nedlouho předtím hostovala v tradičních písních na nových nahrávkách Čechomoru a doznívala v ní živelná spolupráce s divadlem Continuo, jež ji prověřila coby autorskou a spontánní zpěvačku.
Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr „Pepino“ Valášek založili České klarinetové kvarteto před více než deseti lety, ještě jako studenti AMU; časem změnili název na Clarinet Factory. „Nechceme být jen interprety a klarinetisty,“ přibližuje filozofii souboru Jindra Pavliš, „v klasice nebo jazzu jsme interprety, v improvizacích a nových mezižánrových projektech i tvůrci. Dříve jsme hráli na klarinety a aranžovali, teď víc improvizujeme, komponujeme, hrajeme i na jiné nástroje a zpíváme. Chceme být souborem, který má co sdělit. Ne muzeem!“ Clarinet Factory se dokáže dotýkat jazzu, crossoveru, etnických inspirací, minimalismu, elektroniky i multimediálních projektů se světelnou, vizuální a prostorovou složkou. S elektronickou skladbou Orlík kvartet zvítězil v soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu v kategorii Instrumental (porotu tvořily osobnosti jako Tom Waits, Jerry Lee Lewis nebo Robert Smith z The Cure). Nebojí se experimentovat, hledat neprobádané oblasti a být invenční v duchu celosvětového trendu propojování žánrů. Spolupracoval se zpěvačkou Janou Koubkovou či skladatelem Zbyňkem Matějů, stálým spolupracovníkem Clarinet Factory je perkusista Alan Vitouš.
Beata Hlavenková vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Ve studiích pokračovala na University of Massachusetts v americkém Amherstu, kde absolvovala v oboru Skladba, jazzová skladba a orchestrace. Vede vlastní trio, kde s ní hraje bubeník Pavel Bady Zbořil, Jiří Slavíček nebo Roman Vícha a střídají se kontrabasisté Rastislav Uhrík a Tomáš Liška. Mezi její současné i minulé projekty patří např. autorský S’aight a Face of the bass Jaromíra Honzáka. Je jí blízký moderní elektroakustický jazz se širokým spektrem stylových inspirací a se samozřejmou ambicí hledá osobní skladatelský jazyk. Se spojenými skupinami S’aight a Vertigo vystoupila na prestižním mezinárodním jazzovém festivalu v Montreux (2005). Po festivalovém úspěchu se spojení souborů ustálilo do skupiny Open Sextet. Vystoupily s ním osobnosti světového jazzu – trumpetistka Ingrid Jensen a saxofonista Rich Perry.
Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou na Colours of Ostrava 1 komentář reakcí