Výjimečný hudební zážitek čeká návštěvníky příštího ročníku mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, který se koná od 12. do 15. července 2012 v severomoravské metropoli: po osmi letech přijede do České republiky nejznámější světový smyčcový kvartet Kronos Quartet, aby spolu s fenomenálním finským akordeonistou Kimmem Pohjonenem a jeho krajanem, hráčem na elektronické bicí a samplovým mágem, Samuli Kosminenem na festivalu koncertně uvedli multimediální hudební projekt Uniko. „Je to pro nás pocta uvést Uniko v takovém obsazení. S Kronos Quartetem byla suita uváděna pouze výjimečně v Moskvě, Norsku a na festivalu Next Wave v Brooklynu a dodnes se společně na jednom podiu scházejí jen při velmi vzácných příležitostech,“ říká Zlata Holušová, ředitelka festivalu. Uniko, autorské dílo Pohjonena a Kosminena, čerpá ze severského mysticismu, duchovního dědictví šamanských obřadů a tesklivosti ledové neprostupnosti. Kombinuje moderní klasiku, minimalismus, elektroniku, hrdelní zpěv i bouřlivé ozvěny rocku a world music. „Výsledkem je fascinující a intenzivní zvukový a vizuální zážitek,“ dodává Zlata Holušová. Sedmidílná suita Uniko měla světovou premiéru v Helsinkách v roce 2004, letos na festivalu Struny podzimu byla uvedena s finským Proton String Quartetem.
„Název Uniko se volně váže ke konceptu snů,“ tvrdí autoři Kimmo a Samuli. „Při tvorbě jsme se snažili prozkoumat všechny nové zvuky, které vznikají kombinací akordeonu, samplů akordeonu, smyčců, jejich elektronických samplů a surround zvuku. Chtěli jsme prohloubit a dovést dále vizuální stránku našich koncertů a vytvořit hudbu plnou prožitků, která se stane pro diváky i nás samotné velkým dobrodružstvím,“ vysvětlují dále.
Kimmo Pohjonen & Samuli Kosminen & Kronos Quartet: UNIKO (Part4)
httpv://www.youtube.com/watch?v=tJk9qrIDqAQ
Kimmo Pohjonen & Samuli Kosminen & Kronos Quartet: UNIKO (Part 1)
httpv://www.youtube.com/watch?v=o86Uh_5MoEw
Kronos Quartet je nejznámější světový smyčcový kvartet interpretující soudobou vážnou hudbu proslulý průniky do zcela odlišných žánrů: minimalismus, jazzová avantgarda, rock, popmusic, moderní tanec, filmové soundtracky nebo world music. Grammy oceněný Kronos Quartet natáčel skladby Šostakoviče, Pendereckého, Jimiho Hendrixe, Astora Piazzolly, Charlese Minguse, Johna Zorna, Henryka Góreckiho nebo Bély Bartóka. Skládali pro něj Arvo Pärt, Phill Glass, Terry Riley i Steve Reich. Spolupracoval s Davidem Bowiem, Allanem Ginsbergem, Björk, Damonem Albarnem, Dave Matthewsem nebo Hazmat Modine.
Finský akordeonista Kimmo Pohjonen dokáže nástroji vyrvat „zaživa střeva”: ve studiu i během šílených improvizací na pódiu. Sám nebo se symfonickým orchestrem posunul hranice lidového nástroje do míst, kam před ním dosud nikdo nedohlédl. Kimmo Pohjonen s vizáží punkáče a pověstí „akordeonového teroristy” vystudoval oddělení lidové hudby na proslulé helsinské Sibeliově akademii. Po setkání s bubeníkem a programátorem Samulim Kosminen přišel na to, že přes samply lze dosud výhradně akustický nástroj „vrhnout do futuristického světa”. Společně vytvořili dvojici Kluster. Na Colours of Ostrava se v roce 2009 představil Kimmo Pohjonen se členy skupiny King Crimson – bubeník Pat Mastelotto a kytarista Trey Gunn – v démonickém, energicky bezbřehém projektu KTU.
Samuli Kosminen, absolvent helsinské konzervatoře patří ke špičkovým finským bubeníkům, skladatelům, producentům a především zvukovým experimentátorům se zkušenostmi z rocku, jazzu a popu. Spolupracoval se skupinami Edea, Fat Beat Sound Systém nebo islandskými hvězdami Múm.
Předprodej čtyřdenních vstupenek na Colours of Ostrava 2012 probíhá od 1. listopadu. Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro, v e-shopu na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. Cena 1.190 Kč v první vlně bude platit pro prvních 4.000 kusů, časově však nejdéle do 9. prosince 2011 (pokud by se 4.000 ks neprodalo), cena vstupenky 1.390 Kč v druhé vlně bude platit pro dalších 5.000 ks nebo nejdéle do 31. ledna 2012. Festival Colours of Ostrava nabídne příští rok během čtyř dní na 10 scénách přes 160 kapel, DJs, filmů, diskusí, workshopů či divadel včetně největších hvězd světové hudby. Na 5-minutový sestřih z ročníku 2011 se můžete podívat zde: httpv://www.youtube.com/watch?v=mMMgpISOReI