Co si představíte, když se řekne krátký film? Bratry v triku? Jiřího Trnku? Broučky?
V současnosti se fenomén krátkého filmu posouvá dál. Stále se občas jedná o profesionální dílka, ale ještě častěji jde o nadšené ukázky děl studentů – amatérských filmařů a studentů, co se profesionály teprve stanou. Unikátní projekt Český Majáles sdružuje pod svoje křídla několik desítek studentských aktivit (Majáles Underground v Praze, Literární soutěž, kreativní soutěž o nejlepší návrh majálesového trička…) a akce Filmachři k nim také patří.
Hlavním cílem je podpora a prezentace amatérských a částečně profesionálních krátkých filmů studentů českých filmových škol (FAMU, UTB a SVOŠF) široké veřejnosti. Návštěvník Filmachrů má možnost jako jeden z prvních objevit nové talenty a porovnat jejich díla s uznávanými umělci.
Projekce proběhnou v místech, která v českém filmovém světě znamenají svět, tedy v pražském Slovanském domě (27. dubna) a v Brněnském Velkém Špalíčku (2. května). Obě projekce jsou v multiplexech zdarma.
A na co se můžou nejenom filmoví nadšenci těšit?
NEJLEPŠÍ JE PĚNIVÁ
režie: Jan Prušinovský, FAMU, 17 min.
Jak říká Vincentova máma, už je chlapec dost starý na to, aby si konečně našel holku. A Vincent zatím leží ve vaně naplněné voňavou pěnou, poslouchá rozhlasovou seznamku a sní o tom, že se u něj v koupelně zjeví dívka jeho snů. Je to však opravdu ten nejméně náročný způsob „srdečního lovu?“ Jan Prušinovský přepsal „pěnivou“ povídku Karla Kuny (Cesta do Malšic, Praha 2003) do podoby krátkometrážního scénáře, který byl porotou Famufestu 2004 oceněn čestným uznáním. Jak se ukázalo, porota scénáristické soutěže byla prozíravá, protože než se rok s rokem sešel, Jan Prušinovský třímal ve svých rukou cenu pro nejlepší filmu Famufestu 2005, kterou obdržel za zábavný a odlehčený snímek, který podle svého scénáře natočil. Příběh jednoho scénáře se šťastným koncem. Jen aby jich bylo víc.
OSVÍCENÍ
režie: Helena Rosová FAMU, 2:30 min.
Uvnitř temné kůlny svítí žárovka, nezná nic krom svého světla až do chvíle, kdy kdosi nechá otevřené dveře. Dveřmi přichází světlo čehosi jiného…(autorská anotace) Skleněná hrdinka vtipného kresleného filmu si moc dobře uvědomuje, co ji ovládá a hodlá to změnit. Film Osvícení však ukazuje, že ne všechna pouta, kterými jsme svázáni, jsou našemu životu ke škodě. Výchovný apel na všechny, kteří si nepříliš dobře uvědomují, co se vlastně skrývá za dveřmi vedoucími údajně ke svobodě.
NA DRUHÉ KOLEJI
režie: Jan Foukal, FAMU, 18 min.
Majka pracuje na pražském Hlavním nádraží. Ráda by prodávala koláče, ale zatím prodává Nový prostor, časopis bezdomovců. A protože se nestydí a má ráda společnost, Nový prostor nejen prodává, ale také do něj přispívá. Dělá rozhovory se slavnými lidmi a dělá je prostě po svém. Dokumentární portrét reportérky Nového prostoru Majky ji zachycuje přímo při její žurnalistické činnosti. Před kamerou tvůrců filmu se Majce zpovídají Ivan Mládek, Svatopluk Karásek nebo Filip Topol. Rozhovory jsou svěží a vtipné, Majka se neostýchá vytasit se s jakoukoliv otázkou. Film, který se celý odehrává na hlavním nádraží, ukazuje situaci člověka, kterému se nádražní hala nestala konečnou, ale doufejme, že pouze přestupní stanicí na cestě životem.
RADIO KEBRLE
režie: Zdeněk Durdil, produkce: Bionaut / FAMU, 11 min.
Než Fred Brunold, slavný estrádní umělec a bavič, založil svůj legendární Monstrkabaret, protloukal se všelijak. Například jako zaměstnanec jisté parazitní rozhlasové stanice. Fredovy bohaté zkušenosti z práce reportéra ilustruje poučná historka o malém Janíkovi a nebezpečné výpravě za jeho dědečkem Jaroslavem Kebrle. Radio Kebrle je dalším příspěvkem do iluzivního multižánrového univerza Monstrkabaretu Freda Brunholda, které založil a spravuje Tichý syndikát pánů Vojtěcha Maška a Džina Babana – absolventů katedry scenáristiky na FAMU. Do světa Freda Brunholda uvedl jeho nový příběh režisér Zdeněk Durdil, jehož netradiční a náročnou práci s kombinací živých herců a animovaného prostředí si diváci večerů frame mohou pamatovat z filmu Uzdravení, který byl na programu v červnu 2006. (A získal ocenění čestného hosta večera režiséra Jakuba Koháka).
MATYLDA
režie: Gabriela Janková, produkce: FmkUTB, 16 min.
Matylda tápe životem, řeší vztah se dvěma muži, propadá se do víru večírků a marihuanových výletů a v tom všem je především – osamělá. Takovým dojmem může působit hrdinka filmu vzniklého na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Skutečně jde o dojem – film se totiž zdá být především silnou impresí a pocitovou záležitostí. Celková atmosféra filmu, podtržená výraznou vizuální stylizací, je natolik silná, že se lze nechat zcela unášet světem bezčasí a samoty, která je „pouze plodem nemocného ducha“. A to bez ohledu na místy viditelný formalismus filmu.
ÚŘEDNÍ HODINY
režie: Eugen Liška a Jan Peml produkce: FAMU, 26 min.
Komediální Úřední hodiny tematizují život úřednictva a jeho boj za blaho nevděčného obyvatelstva, a nebo – v závislosti na úhlu pohledu – boj nebohého obyvatelstva proti úřednictvu omezujícímu lidskou svobodu. Tématem však není jen svoboda a její meze, ale též otázka identity jedince: Co všechno souvisí se změnou jména? A zakládá se autenticita jedince na jeho pojmenování? Spolurežisér a scenárista Úředních hodin Eugen Liška se hlásí mimo jiné k odkazu Jacquese Tatiho. Můžeme diskutovat o formálních/stylistických vlivech Tatiho grotesek, ale specificky citlivý přístup k látce a její volba přeci jen – při vzpomínce na Playtime – naznačuje jakousi autorskou spřízněnost.
MALÉ POHÁDKY
režie: Kristina Dufková produkce: FAMU, 5 min.
Malé pohádky kombinující kreslený a hraný film jsou „sequelem“ filmu Ze života matek. Uběhly dva tři roky, děti povyrostly a začínají vyprávět pohádky… a Malé pohádky jsou osvěžující hříčkou s dětskou fantazií. Jsou utkány z animovaných dětských kreseb princezen, princů, draků,…, o nichž děti vyprávějí s často neuvědomělým humorem a upřímností sobě vlastní.
KONTEXT:
Český Majáles ve velkém rozsahu obnovuje leckde již zapomenutou tradici studentských majálesových oslav. Minulý rok Český Majáles navštívilo 75 000 lidí, letošní rok organizátoři očekávají více než sto tisícovou účast v celkem deseti městech. Projekt Český Majáles, který v sobě sdružuje největší české majálesy, se tento rok rozšiřuje jak velikostí a počtem zapojených měst, tak i kvalitou programu. Kromě velkého open airu a širšího undergroundového programu oslav letos na studenty čeká mnohem více aktivit, které je přímo zapojují do majálesového dění.
Letošní rok putuje Český Majáles celkem do deseti měst. Z minulých ročníků již Český Majáles znají v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Plzni, Hradci Králové, Písku a Olomouci. Letos se do projektu nově zapojují Pardubice a Liberec.
Český Majáles je zde především pro studenty středních, vyšších a vysokých škol, proto se jim organizátoři snaží dát maximálně prostoru při majálesovém dění. Nejenom v rámci širšího programu oslav tak studenti mohou prezentovat své dovednosti, aktivity, kreativitu a ovlivňovat tím podobu Českého Majálesu. Prostřednictvím Majálesové jednotky se „agenti“ podílejí na propagaci a vtahují vlastní školu do majálesových oslav.
Jiným příkladem širšího zapojení studentů (i nestudentů) do majálesových akcí je soutěž o nejlepší návrh majálesového trička. Prostřednictvím webové aplikace má každý možnost představit svůj vlastní návrh. Nejlepší designéři se pak mohou těšit na lákavé ceny. Aktivit a možností je ještě mnohem víc, sledujte proto www.majales.cz!
Doposud zveřejněný program v jednotlivých městech, podrobnosti o kapelách a další novinky naleznete na www.majales.cz.