„25 pecek“ – tak je nezvané turné kapely Hudba Praha / Jasná Páka k 25. výročí vzniku. Kapela se rozhodla oslavit své čtvrtstoletí nikoliv nějakým monstr vzpomínkovým koncertem, ale poctivým turné s 15 štacemi. Koncerty budou průřezem tvorby kapely – zazní největší hity kapely – Špinavý záda, Pal,vocuď Je to zlý a další. Hudba Praha však chce šňůrou dát také najevo, že je i po 25 letech kapelou živou, která připravuje nové skladby pro nové album a další roky pilného koncertního života.
Hudba Praha / Jasná Páka se zastaví v Brně, Kolíně, Olomouci, Zlíně, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích, Praze a dalších městech Čech a Moravy. Na většině koncertů vystoupí i speciální host Petr Váša, který dá vzpomenout na výrazného frontmana Vladimíra „Dádu“ Albrechta.
Ač se zdá, že Jasná Páka a Hudba Praha jsou dvě rozličné kapely, opak je pravdou – prakticky se jedná o tutéž kapelu, poznamenanou ale zákazem činnosti začátkem 80. let. Po faktickém zákazu činnosti byla stále populárnější Jasná Páka nucena změnit název na Hudbu Praha. Přes drobné personální změny pokračovala kapela v načaté práci. Více níže v biografii.
HUDBA PRAHA / JASNÁ PÁKA
25 pecek – turné k 25. výročí kapely
datum den město místo
12.10.06 čtvrtek Brno Musilka
13.10.06 pátek Kopřivnice KD
14.10.06 sobota Kolín KD
20.10.06 pátek Horšovský Týn MKZ
25.10.06 středa Olomouc U-KLUB
26.10.06 čtvrtek Zábřeh KD
27.10.06 pátek Zlín Velryba
28.10.06 sobota Hradec Králové U Cikána
3.11.06 pátek Dobříš KS
4.11.06 sobota Aš Klubíčko
14.11.06 úterý Ústí nad Labem Národní dům
17.11.06 pátek Záluží u Plzně KD
18.11.06 sobota Pardubice Žlutý pes
6.12.06 středa Praha Palác Akropolis
TBA České Budějovice TBA
BIOGRAFIE
Kapela JASNÁ PÁKA vznikla v roce 1981, kolem kytaristy a autora Michala Ambrože a tehdejšího frontmana, akademického malíře Vladimíra „Dády“ Albrechta. V kapele působily další osobnosti české hudební scény – David Koller (bicí), Jan Ivan Wünsch (basa), Bohumil Zatloukal (kytara) a další.
Soubor Jasná Páka byl pravděpodobně největším objevem čs. klubové scény na začátku 80. let. Jeho pestrá směsice pub-rocku, punku okořeněného prvky nové vlny (oblečení, někdy pomalované obličeje) skloubená se starým rhythm & blues a neotřelým, syrovým písničkářstvím soubor už od počátku stavěla do pozice jakýchsi novovlnných předáků. Charakteristické pro ni byly ječivé holčičí sbory (zpěvačky Zdena Pištěková, Markéta Vojtěchová a později v H.P. ještě i Alena Daňková) postavené do kontrastu s mužskými hlasy a syrový sound kytar (Bohumil Zatloukal, Vladimír Zatloukal).
Dva roky po založení kapely, tedy na začátku roku 1983 padla Jasná páka mezi prvními za oběť ideologickému boji režimu proti rockovým kapelám „nové vlny se starým obsahem“ – kapela se ocitla na tzv. Trojanově seznamu a tím se stala „společensky a ideologicky neúnosnou“.
Během onoho zákazu kapelu Michal Ambrož přestavil a použil tehdy hojně používaný trik – soubor přejmenoval na Hudbu Praha. Hudba Praha už fungovala bez Davida Kollera, jenž následoval svého spoluhráče B. Zatloukala do 5P (tehdy profesionální kapely L. Pospíšila) a bez „Dády“ Albrechta, který se chtěl nadále věnovat jenom malování. „Nový“ Ambrožův team stavěl na poněkud odlišné hudební orientací (důraz na méně agresivní a více melodické pojetí skladeb). Hudba Praha se stala jednou z nejpopulárnějších skupin hrajících v českých klubech a sálech.Vytíženost skupiny a sólové projekty členů skupiny se staly důvodem v roce 1996 k přerušení činnosti zakončeným velkou českou tour s posledním koncertem ve Velkém sále Paláce Lucerna, který byl vyprodán během dvou dní. Z tohoto koncertu byl pořízen též poslední televizní záznam a Live CD. Smrt J.I.Wünsche těsně před Koncertem pro Kosovo, kterého se H.P. po dlouhé pauze zúčastnila, a posléze nostalgie a nátlak fanoušků spojil kapelu po pěti letech dohromady. Další informace o obou kapelách viz níže WEB.
Poznámka: Název Hudba Praha vymyslel Plechovej dědeček (děd baskytaristy Plecha Novotného), jenž bydlel ve střešovickém domku, který byl společnou zkušebnou několika pražských skupin. Stařík ležel neustále v posteli a když kolem něj hudebníci procházeli, nadšeně je pozdravoval: „Á! Hudba…! Praha…!“