Finské Leningrad Cowboys bude na jejich koncertě 13. února 2007 v pražském klubu Roxy předSKAkovat plzeňská SKA formace Tleskač, která v listopadu loňského roku vydala nové album „Na předměstí Bory“. Její členové připravují navíc pro známé finské recesisty překvapení, které ale samozřejmě nemohou dopředu prozradit. Jirka Sýkora, šéf kapely, k tomu říká: Tento koncert bude zvláštní oproti jiným tím, že bude s Leningrad Cowboys, se kterými jsme ještě nehráli. Navíc zazní něco nového, okostýmujeme se a budeme mít s sebou novou desku. Překvapení chystáme hlavně pro členy Leningrad Cowboys, čímž je trumfneme. O jaké překvapení půjde, se dozví až diváci v Roxy, kterým Tleskač vzkazuje: J. K. Tyl, autor české hymny, má divadlo a věčné lože v Plzni. Nikoliv v Leningradu!!! Leningrad Cowboys, kteří prosluli především díky svému nezaměnitelnému zjevu a předělávkám známých rockových i nerockových skladeb, poprvé v Česku představí materiál ze zatím poslední desky „Zombie’s Paradise“, která vyšla na jaře 2006. Vstupenky na koncert stojí 690,- Kč a jsou k dostání v předprodeji v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura Transmusic Booking East Europe a začíná v 19.30. Více informací na www.roxy.cz
Leningrad Cowboys si kromě mnoha koncertů zahráli hlavní roli v kultovních filmech finského režiséra Aki Kaurismäkiho „Leningrad Cowboys go America“, „Leningrad Cowboys meet Moses“ a v dokumentu „Leningrad Cowboys meet the Alexandrov Red Army Ensemble“. Naposledy v České republice vystoupili letos 15. září v pražské Sazka Areně na uzavřeném večeru k 50. výročí společnosti Sazka, kde zopakovali během tří písní své hudební spojení s Alexandrovci – Akademickým souborem písní a tanců Rudé armády A. V. Alexandrova. Svým šarmem dokonce přesvědčili Alexandrovce, aby s nimi společně nastudovali „politicky nekorektní“ píseň „Go West“, která je jinak známá z podání Pet Shop Boys. Ohlas po celém světě jim získaly především podobné společné koncerty nazvané „Total Balalajka Show“ v roce 1993 na hlavním náměstí v Helsinkách a o rok později v Berlíně u příležitosti odchodu sovětské armády z Německa. Kromě těchto koncertů Leningrad Cowboys připravili řadu dalších zajímavých hudebních projektů – např. „Leningrad Cowboys go Classic“ či „Global Balalaika Show“ v roce 2003 se 120 muzikanty z celého světa. Celkem vydala kapela 11 alb, poslední nazvané „Zombie´s Paradise“ na jaře 2006.
www.leningradcowboys.fi
Ideologický vznik skupiny Tleskač se datuje k 1. 1. 2000 pět minut po půlnoci. Na pódiu plzeňského hudebního klubu Divadlo Pod lampou před několika okamžiky dohrála kultovní punková skupina Požár mlýna a právě její tři členové, baskytarista Jirka „Frigo“ Sýkora, bubeník Petr „Bejdžán“ Bejlek a zpěvák Míra „Prasopes“ Cisler, si na baru připíjí na nové tisíciletí a při této příležitosti zakládají, zatím pouze teoreticky, skupinu, která by podle představ zakládajících měla hrát ska. Pouze z lásky k této muzice, kterou tak pěkně všichni tři trpěli.
Od představ k realizaci tohoto pošetilého nápadu utekl půlrok a na podzim roku 2000 začaly první nesmělé zkoušky tělesa, které o hraní na druhou dobu nemělo ani tušení. S o to větším nadšením se výše zmíněná trojice, doplněná o kytaristu Jirku Kyliše, tenorsaxofonistu Štěpána Slezáčka, pozounistu Michala Sloupa a klávesistu Honzu Mráze, pustila do sehrávání a studování několika převzatých písní, aby zjistila, jakže se to vlastně hraje. Záhy se k lopotě zúčastněných přidává altsaxofonista Pavel Halík a mladičká, teprve patnáctiletá, zpěvačka Olinka Konopíková, která se jen těžko srovnávala s mužskou přesilou a občasnýmy vulgarismy v textech obsažených. Po desetiměsíčních útrapách se vyčerpaným muzikantům narodilo přenošené dítě v podobě prvního koncertu. Kde jinde, než v Divadle Pod lampou pro 200 (!) občanů. Inu, nikterak se to dlouho dopředu netajilo a každý z členů má dost známých. Aspoň v tom je výhoda vícehlavých souborů. V létě se, konečně, kapela zakulacuje na deset perzón a přichází poslední posila, trumpetista Karel Kolesa. Začíná se koncertovat čím dál častěji, čím dále od rodné hroudy, úroveň hudebních výkonů prudce stoupá a převzatá tvorba je pouze drobnou ingrediencí.
V zimě roku 2002 se loučí kytarista Jirka Kyliš a předává „žezlo“ strakonické posile Vladimírovi Barešovi. V tomto složení je odehrán, pro kapelu, zásadní koncert na Litoměřickém kořenu v létě 2003, kde byl soubor lapen do sítí hudebního vydavatelství Black Point a pod jehož křídly na jaře 2004 vydává své debutové album „Ska z Česka“. Název tohoto alba naprosto přesně vystihuje styl, který těleso produkuje. Po dokončení desky odchází od skupiny „právěvystudovaný“ zubař a tenorsaxofonista Štěpán Slezáček, by se věnoval dentistickému řemeslu. Ovšem v kurzu jsou právě rovnátka a „rovnátkářů“ jako šafránu. Snad je dílem osudu, že oboru se vyučuje právě v Plzni, a tak je možné, že kapela mezi sebou staronového člena brzy přivítá…