První česká hudební televize Óčko předávala 1. února 2008 již popáté ceny těm nejlepším a nejúspěšnějším interpretům roku 2007. Ceremoniál se poprvé uskutečnil ve sportovní hale T-Mobile Arena a dá se říci, že na české poměry měl velice dobrou úroveň. Předáno bylo celkem 12 cen zlatého oka z dílny výtvarníka a hudebníka Milana Caise. Slavnostní večer byl opět pojat jako jeden velký festival, proto nebyla nouze o hudební zážitky!
Živá produkce začala úderem 19. hodiny a plnící se hale předvedla svůj výkon skupina Project 1923, která se stala vítězem óčkařské hitparády Výtah. Hned po nich nastoupili energičtí Toxique, kteří dokázali do promrzlé T-Mobile Areny přinést pořádnou zahřívací smršť. Zpěvačka Tereza je ďáblice, která by svým elánem a nekonečnými převleky roztančila i sněhuláka. Musím říct, že Toxique mají perfektně našlápnuto a nebylo by se čemu divit, kdyby se zanedlouho objevili mezi headlinery všech festivalů i hudebních cen. Zahřívací kolo pak zakončil sympatický folkrockový hudebník Tomáš Klůs, který měl v publiku slušnou řádku fanoušků, ale rozjetý sál svými melancholickými pohodovkami spíš uspával.
První cena večera byla udělena v kategorii zahraniční klip, kterou si z rukou mistra Evropy v krasobruslení Tomáše Vernera převzala slovenská partička Horkýže slíže za jejich povedený parodický klip Bernardýn. V zápětí přišel cenu za domácí klip roku předat ředitel TV Óčko Jiří Balvín spolu s režisérem Karlem Janákem. Vítězství si nakonec vychutnala Aneta Langerová díky klipu k její písni Malá mořská víla. Po vyhlašování přišel čas na nějaké to hudební oživení, a proto Horkýže slíže předvedli svého Bernardýna i živě.
A jelo se dál! Cenu v kategorii objev roku si odnesla skupina Airfare, která později publiku i divákům zahrála a došlo i na křtění jejich prvního alba s názvem Hotel Moscow. Této zodpovědné funkce se chopil moderátor Pavel Anděl, který neodmyslitelně patří ke všem hudebním událostem v ČR. Na podiu se mezitím představila Ewa Farna a oblíbení Gipsy.cz.
Cenu za nejlepšího zahraničního interpreta v kategorii rap & hip hop a r&b pro zpěvačku Rihannu přišel předat Marek Eben, který svým gentlemanským humorem opět dokázal pobavit. V kategorii zahraniční pop& dance zvítězil boyband US5. Aby se jednotlivé kategorie s hudebními výstupy příliš netřískaly, na podium byl přizván český dance projekt Le Monde.
Další ocenění bylo vyhlášeno v kategorii heard & heavy a odnesla si jej emo kapela My Chemical Romance, což upřímně řečeno působilo trošku jako pěst na oko. Konečně však došlo i na české vítěze. Cenu za nejlepšího domácího zpěváka si odnesl Daniel Landa a téměř hodinu po něm v rukou svírala sošku pro nejlepší zpěvačku roku i Lucie Vondráčková. Na podiu se mezitím vystřídala pěkná řádka kapel jako Gaia Mesiah, Vypsaná Fixa, Bůhví nebo Support Lesbiens. Poté, co byl Mika vyhlášen nejlepším zahraničním zpěvákem roku, vystoupila v hale poslední dvě hudební esa. Prvním byl Petr Kolář a večer uzavírala slovenská legenda Elán.
Aby byl výčet oceněných kompletní, dodávám že v kategorii zahraniční zpěvačka zvítězila Avril Lavigne, zahraniční kapelou roku se stali My Chemical Romance a cenou pro nejlepší domácí kapelu se mohou pyšnit Chinaski, kteří si ji převzali již dříve na tiskové konferenci, jelikož se slavnostního ceremoniálu nemohli zúčastnit.
Jana Matulajová