V pondělí dne 12. února si většina fanoušků prodloužila víkend a vydala se do Abatonu. Malá desinformace způsobila, že někteří fanoušci přicházeli na devatenáctou hodinu, i když začátek byl již od osmnácté hodiny. Musím se přiznat, že jsem nebyla výjimkou.
Naštěstí, díky akreditaci jsem neřešila problém, který měla většina fanoušků a to nedostatek vstupenek. Staly se i případy, že lidé ze Slovenska vážili takovou dálku, aniž by si předem zajednali lístky, a splakali nad malou kapacitou klubu. Abaton opravdu praskal ve švech. Myslím, že pro tak známou kapelu jako je THERION by se hodil daleko vetší prostor.
Šestičlenná formace SABATON odstartovala svým speed metalem začátek. Bohužel jsem mohla shlédnout pouze tři skladby.Oskaru Montelusovi a jeho bandě to šlo pěkně od ruky a vypálily do davu ostrou hru plnou zajímavých rifů. Tato skupina má šestiletou tradici a domnívám se, že v našich končinách vystupovala poprvé. Jejich poslední počin se jmenuje „Metalizer“ vřele doporučuji na poslech.
Který heavy-speed metalista by neznal Chrise Boltendahla, ano na scénu nastoupili GRAVE DIGGER. K této kapele už patří i bývalý kytarista z RAGE Manni Schmidt. Chris baví své fanoušky již pěkně dlouho.Počátky sahají až do roku 1984, kdy Chris Boltendahl založil skupinu HEAVYMETAL BREAKDOWN. O té doby sází jedno album za druhým, ale již pod jiným jménem- GRAVE DIGGER. Výčet alb a songů by byl hodně dlouhý. Ani tento rok nebude výjimkou a proto se GRAVE DIGGER rozhodli své věrné trochu navnadit a zahráli píseň z nově připravovaného alba „Uberty Or Death“.
Velice pěkná podívaná se naskytla těm, kteří stáli na balkonu. Jediná nevýhoda byla ta, že v horní části Abatonu bylo obrovské vedro a i kouř z cigaret nepřidal moc na správném vychutnání koncertu. V hlavním sále to nebylo o moc lepší a masa zpocených těl se houpala do rytmu. Veliká chvála patří zvukaři neboť koncert měl výborné ozvučení.
Vrcholem večera a scény se samozřejmě stali dlouho očekávaní THERION. Hudební „dítě“ Christofera Johnssona se zrodilo v roce 1987 jako BLITZKRIEG. V té době to byl death metal. Asi největší zvrat přineslo album „Lepaca Kliffoth“ a „Theli“, které neslo prvky gotického metalu.Pak už byl jen malý krůček k symfonickému metalu. THERION dali na sebe čekat několik let, než zavítali opět k nám, do Čech. Podium Abatonu není zase tak veliké, proto jsme se museli spokojit „pouze“ s osmy členy kapely. Největším zážitkem pro mne byl zpěv švédské operní pěvkyně Katariny Lilji. Její barva hlasu a rozsah si zasluhují obdiv. Druhou zpěvačkou byla Anna Nyhlin. Nazvučení bylo velice dobré, jen mě mrzí výpomoc playbacku, o kterou se občas zpěvák opíral. Kromě písní z alba „Sekret Of The Runes“ a dalších, zazněly i songy z nově vydaného alba „Gothic Kaballah“, které se vymyká fádnosti. Dalo by se říci, že do žil THERIONU přitekla nová inspirující krev a ať už to bylo Katarinou Liljou, Matsem Levenem, nebo Snowym Shawem, výsledek si stojí za to poslechnout.