Z hor mizí poslední zbytky sněhu, proměňující se ve stékající vodu do potoků našich podhorských území, a my v měsíci zelené trávy před filipojakubskou nocí velkých ohňů, pálení zlých duchů a prvním májem oslavujícím jaro vybubnováváme do širých plání, podhorských i horských oblastí a nížin první jména hudebních uskupení letošního setkání.
„Výjimečně na jediném koncertě v našem podhorském ležení vystoupí Jiří Schmitzer s kapelou. V tomto složení jej bude těžké letos někde jinde spatřit. Jiří má Trutnov rád. Poprvé zde vystoupil v legendárním roce 1997, “ prozrazuje Martin Věchet. Tehdy společně s Faith No More a Felixem Holzmanem tvořili páteř žánrově rozsáhlého programu plného paradoxů a extrémů. „V té době ještě nebylo zdaleka možné tak často Jiřího vidět na rockově zaměřených festivalech jako dnes,“ dodává. To, že má Jiří Schmitzer festival opravdu rád, dokládá i jeho letošní návrh udělit Open Air Festivalu a jeho organizátorům Kulturní cenu města TU.
Vedle Jiřího Schmitzera s kapelou, Monkey Business, Sto zvířat, Psích vojáků, Švihadla a nově originálních podzemních hlasů Plastic People, kteří letos vydali vynikající desku, uvítáme například 2Wing, kapelu někdejšího frontmana Tiché dohody Daniela Šustra. Luboš Pospíšil do Trutnova přijede oslavit své kulaté narozeniny. Při tancích před našimi teepee s šamanskými nástroji doprovodíme bubenickou jednotku Jany Koubkové, vedenou Milošem Vacíkem a Alanem Vitoušem. Punk folkrockoví českoameričtí Pogues – Pipes and Pints s největší pravděpodobností nadzdvihnou plachtu undergroundového stanu, aby ji rozvlněně usadil mladý objev Lanugo se směsí moderního nu-jazzu, popu a funky. Vévodí mu hlas Markéty Foukalové, známé z tanečněji laděných kapel Gang-ala-Basta, Yellow Family nebo spoluprací s Michalem Pavlíčkem či královnou festivalu Evou Pilarovou. Lanugo vystoupí v rámci „Jazzových okének“, kterými bude společně s hudebními pásmy „Zakázaných undergroundových písničkářů z Nové Vísky“, „Indies pódia“ a „Nomádek s harmonikou a kytarou na zádech“ festival protkán. Poprvé se v našem podhorském ležení festivalovým bojovníkům a squaw představí významná nejen jazzová zpěvačka Elena Sonenshine se skupinou Jocose jazz, o níž říká odborník na tuto hudbu a dlouholetý pořadatel brněnských jazzových festivalů Jiří Švéda: „V současnosti nejlepší jazzová zpěvačka patří k naší absolutní nejen pěvecké jazzové špičce. Dokáže rozehřát jazzový klub stejně jako rozvášněné rockové publikum. Hudební projev je postavený na improvizaci ostřílených muzikantů, dominuje mu hlas Eleny Sonenshine, nemající daleko k rockovému nápřahu legendární Janis Joplin nebo křehkým a procítěným baladám Joni Mitchell“. Nebude chybět ani kouzelník Jozef Talostan, který přijede ze slovenského území a jenž si již loni podmanil festivalové publikum svými neobvyklými šamanskými kouzly na hlavní scéně ale i v zaplněném undergroundovém stanu. Patřil k výjimečným zážitkům loňského setkání. Jozef svými kousky obohatil festivalového ducha poprvé před dvěma lety.
Ze zahraničních kmenů vybubnováváme návrat francouzsko-alžírského démonického šamana Rachida Tahy, který se vrací na trutnovská území po pěti letech a jenž při své poslední návštěvě vtrhl se svým kumpánem na pódium, kde právě hrál Pavel Fajt s Emilem Viklickým, a zazpíval s nimi i zatančil. „To bylo silné a magické, jak se na správného šamana sluší,“ říká Martin Věchet. Pavel Fajt k tomu uvádí: „Bylo to nečekané a zásadní setkání v mým životě. Hodně mne ten člověk nakopl a předal něco ze své noblesy, ale úplně nejvíc jsem byl zasažen tím druhým umělcem, co měl svaly a tvářil se nebezpečně. Avšak při pohledu do jeho dětských očí jsem poznal duši dítěte, která si chce hrát…“.
Američtí The Flying Eyes z východního pobřeží USA jsou přesně tou pokrevní kapelou, hodící se do podhorského ležení Trutnova, jak péra na náčelnické čelenky. A to bez ohledu na hranice. Svůj psychedelický rock rozsévají po všech možných farmách na východním pobřeží Ameriky, kde hrají na různých „Farm-Festivalech“ a soukromých i veřejných koncertech. Současný americký underground ve své ryzí a prapůvodní podobě. V lecčems připomínající ten český s Plastikovským příběhem, kdy se nejsvobodněji hrálo po různých stodolách a soukromých oslavách, svatby nevyjímaje. Dodnes takové koncerty provázejí nejsilnější a nejsvobodnější momenty setkání, z nichž vzešel i duch tohoto festivalu.
Další kapelou, která navštíví naše území, je několikačlenné francouzsko-německé uskupení Irie Révoltés – vznikli na podzim roku 2000 a krátce na to si získali široké sympatie. Tahle mladá a rozskákaná kapela svými chytlavými melodiemi nenechává téměř nikoho v klidu. Při jejich hudbě se těla vlní nejen v rytmech reggae, ska, soulu i hip-hopu, ale ještě k tomu ve svých textech vystřelují šípy směrem k sociálním tématům, válkám a rasismus. „Vzhledem k letošnímu věnování hlas o to naléhavější a aktuální,“ uvádí Eva Navrátilová.
Elvis Jackson (slo) – další velmi energická kapela, která rozvibruje duše našich bojovníků! Skupina vznikla na konci roku 1997 a má spousty příznivců nejen ve svém rodném Slovinsku ale i v zahraničí. Vystupovali na velkých pódiích společně například s Faith No More, Fishbone, The Offspring, Asian Dub Foundation, Ska-P či NOFX. Poslední desku nahráli pod ochrannými křídly Billyho Goulda (Faith No More) a Riche Veltropa (spolupracoval například s Tomem Pettym, Rage Against the Machine, Slayer, System of a Down nebo Red Hot Chili Peppers).
Vedle různorodého hudebního programu je významnou součástí magického setkání pod horami již několik let i nehudební část, která vytváří onoho nesdělitelného a známého Ducha. Ani letos tomu nebude jinak a obohatí ji vloni vyhlášená festivalová královna a zpěvačka několika generací Eva Pilarová, která nepřijede letos zpívat, ale vařit. Jak je však na Trutnově známo, o milá překvapení nemusí být ani v tomto případě nouze. Eva Pilarová k tomu říká: „Ráda přijedu a uvařím na místě něco vegetariánského a jako správná Eva Šubyduby bych měla připravit i něco malého mimo kuchyň a vaření.“ Naráží tak na loňské nápisy na tvrdých kartonech pod pódiem, které provázely její koncert.
„Další kapely včetně jednoho z letošních hlavních uskupení vybubnujeme krátce po filipojakubské noci velkých ohňů a pálení zlých duchů, v prvních dnech měsíce sazenic a po prvomájových večerech symbolizujících jaro,“ uvádí zakladatel festivalu Martin Věchet, a to včetně„uvedení nových webových stránek, na nichž poprvé zprovozníme vedle Tam-Tamu i oficiální Festivalový facebook,“ dodává hlavní náčelnice, squaw a pořadatelka festivalu Eva Navrátilová.
Srdečně zdraví
Geronimo
Martin Věchet, geronimo@festivaltrutnov.cz
Eva Navrátilová, eva@festivaltrutnov.cz, 775 629 628
Kapely (potvrzené před filipojakubskou nocí):
Rachid Taha (dz-fr)
Irie Révoltés (d-fr)
Elvis Jackson (slo)
The Flying Eyes (usa)
Trunk Show (usa/de)
Tower of Dudes (cz/usa/can/gb)
Čankišou
Jiří Schmitzer s kapelou
Sto zvířat
Lanugo
Garage & Tony Ducháček
Už jsme doma
Jana Koubková a její bubenická jednotka
Kurtizány z 25. avenue
N.V.Ú.
Lesní zvěř
Happy To Meet
Karel Kahovec a George & Beatovens
Ještě jsme se nedohodli
Švihadlo
Petr Váša a Ty syčáci
Pražský výběr II.
Hi-Fi
2Wings
Psí vojáci
Duende
Monkey Business
Plastic People of The Universe
Pipes and Pints (cz-usa)
Ivan Martin „Magor“ Jirous
Dáša Vokatá
Evolution Dejavu
Prouza
Luboš Pospíšil a 5P
Květy
Vlasta Třešňák & Band
Neočekávaný dýchánek
Nahoru po schodišti dolů band
Poletíme
Elena Sonenshine & Jocose jazz
The Doors revival
Poslední výstřel
kouzelník Jozef Talostan (sk)
a další…