Vystřelenými šípy oznamuje ceny vstupného, zahájení prodeje lístků a vybubnovává další kapely s Jessie Evans v popředí.
Zpod hor zní:
„V čase sílícího Slunka a rozkvetlých luk, naplňujících svojí vůní a silou údolí, nížiny a hory, střídajícího se s vodou padající z nebe, vystřelujeme z podhorského ležení rychlé šípy se vzkazem připnutým na letkách. Šípy v sobě nenesou jed z obávaných kaktusů, ale pozitivní zprávu o započetí prodeje vstupenek na letošní oslavu tance, hudby, míru, spikleneckého setkání a přátelství.“
S příchodem měsíce růží si lze lístky se stvrzením spoluúčasti na trutnovském pow-wow objednat na webových stránkách www.festivaltrutnov.cz v sekci tickets. Cena na dobírku je 880,- Kč. V předprodejích potom 990,- Kč. Výměnným a směnným platidlem mohou být i vzácné byliny a tlumoky s žabími kůžemi. Běžným platidlem je ale česká koruna či EURo. Nejvýhodněji si lze lístky objednat na dobírku, nepřivezou je však bohužel bojovníci na koních s pěnou pod nozdrami, ale modrá spřežení poštovních vozů a vlaků až do všech domácích teepee. Před branami trutnovského ležení potom budou lístky k dispozici za 1180,- Kč.
„Stanování a parkování na našich lukách je bezplatné a je v podstatě obsaženo ve vstupném,“ říká Eva Navrátilová, organizátorka festivalu. Trutnov Open Air Festival si zachovává svou nezávislost, a přesto, že je pořádán bez sponzorů, udržuje si jedno z nejlevnějších vstupných z letošních festivalů. „I v porovnání s obvyklou průměrnou cenou lístku na samostatné koncerty zahraničních kapel je cena více než příznivá, s ohledem na naše mladé spolubojovníky,“ doplňuje Eva Navrátilová.
Festivalový náčelník Václav Havel kdysi řekl: „Přeji trutnovskému festivalu, aby si zachoval svého svobodného ducha.“ Zakoupení každé vstupenky na čtyřdenní oslavu hudby, setkání, tolerance a manifestace radosti, je příspěvkem ke svobodě festivalu, který si tak může zachovat svoji tvář a nezávislost na sponzorech.
„I letos platí, že pokud objednáváš na dobírku pro váš kmen 9 vstupenek a víc, vstupenka pro TEBE je ZDARMA. Pokud je váš kmen dvojnásobný či trojnásobný, násobí se i počet volných vstupenek a každá desátá je pro čelního bojovníka vždy grátis. Budiž to výrazem díků a opětování vaší vstřícnosti k našemu podhorskému kmeni,“ říká Voloďa Jůzl, který o distribuci pečuje již několikátý rok.
Chráněnkyně a spolubojovník Iggyho Popa
Společně se zahájením prodeje a cenou vstupného vybubnovávají trutnovští pořadatelé další kapely. Ze zahraničí přijede Jessie Evans. „Je to takový předvoj Iggyho Popa, se kterým se delší dobu předběžně domlouváme na příští rok. Zpod stejných ochranných křídel přichází Jessie Evans, kterou nám doporučil právě ochránce a manager Iggyho Popa,“ uvádí k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet. Její mysticky alternativně laděná hudba je postavena především na saxofonu, na který Jessie Evans hrála již před deseti lety v losangelském divokém dívčím gothic-punkovém kvartetu Subtonix, kde také zpívala. Jak tato kapela tak i všechny její pozdější skupiny byly stvořeny z krve punkové rockové nové vlny 70. a 80. let. Před osmi lety byla součástí kapely The Vanishing ze San Francisca, ozdobou dnes už neexistujícího labelu GSL. Od roku 2004 žije v Berlíně, kde nahrála s bubeníkem Toby Dammitem svoji první sólovou desku, kde hostují i např. Budgie (Siouxsie), Namosh nebo Martin Wenk (Calexico). Hudba Jessie Evans je označována za elegantní a dekadentní experiment. To vše podtrhuje Jessiein dvorní bubení bubeník Toby Dammit, který dříve doprovázel i Iggyho Popa a je také známý z kapely Swans.
Skuteční bojovníci
Další potvrzenou zahraniční kapelou jsou Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny. „Jsou to skuteční bojovníci za nezávislost a svobodu z terénu a nikoliv jen z nažehlených salónů. Poznali opravdu hrůzy nacionalismu a války na svém území. Částečně jsou takovým protikladem k Manic Street Preachers, kteří sice hráli na Fidelově Kubě, ale žádnou totalitu na vlastní kůži nepoznali“, říká k tomu Martin Věchet. Energická vystoupení Dubioza Kolektiv jsou v našich krajích velmi populární a lze očekávat smršť v lecčem podobnou trutnovským publikem vždy vítaným a milovaným indicko-pakistánským bubeníkům Johnny Kalsiho The Dhol Foundation.
Punkové legendy, underground, tanec, indies a karikaturista s harmonikou
„Když válka začala, bylo jim mezi 11 – 14 lety a neměli na vybranou… Měli hlad a přitom mysleli na sladkosti, museli přenášet tisíce litrů vody na dlouhé vzdálenosti a přitom nevěděli, která kulka nebo granát ukončí jejich cestu. Ale také organizovali výstavy a koncerty (pokud právě šel proud) a udržovali sebe i ostatní v odporu proti válce. Ta válka je navždy změnila. Nemůžete čekat, že kapela s takovými zkušenostmi bude hrát jako všechny ostatní, …“ uvádí Dušan Svíba, který Dubioza Kolektiv v ČR opečovává.
Z tuzemských kapel je mezi dalšími potvrzenými například známý karikaturista pravidelně publikující v deníku Mladá Fronta Dnes, Miroslav Kemel. „Ten se předvede nikoliv jako autor kreslených vtipů, ale jako hudebník s harmonikou zavěšenou na krku,“ uvádí k tomu Martin Věchet. Dále se objeví punkové legendy S.P.S.,Znouzecnost, Totální nasazení nebo N.V.Ú, Zeměžluč,Volant, Ex Tip ze Slovenska a také tvrdí Projekt Parabellum s bývalým zpěvákem Simonem z Kurtizán z 25. avenue. Z představitelů undergroundu, v němž tkví kořeny trutnovského festivalu, jsou nově na „indexu“ evangelický farář Sváťa Karásek s Londýnem nebo Umělá Hmota, která se představí ve svém původním i současném složení. „To vše doplňují ethno taneční Al-Yaman a kapela Charlie Straight, letošní trojnásobní držitelé námi ne zrovna ctěných Andělů,“ uzavírá s úsměvem náčelnická squaw Eva Navrátilová.
„I Vy se vydejte vstříc magickým planetám po cestách pravdy, lásky a poznání. Rádi vás v našem podhorském ležení uvidíme…“
Tickets for great trip under the mountains are here!
Eva Navrátilová, eva@festivaltrutnov.cz, 775 629 628
Martin Věchet, geronimo@festivaltrutnov.cz
Potvrzené kapely (červeně označeny nově přidané):
MANIC STREET PREACHERS
Rachid Taha (dz-fr)
Senser (gb)
Dubioza Kolektiv (bih)
Irie Révoltés (d-fr)
Jessie Evans (usa)
Elvis Jackson (slo)
The Flying Eyes (usa)
Trunk Show (usa/de)
Tower of Dudes (cz/usa/can/gb)
Čankišou
Jiří Schmitzer s kapelou
Sto zvířat
Lanugo
Garage & Tony Ducháček
Už jsme doma
Kurtizány z 25. avenue
Jana Koubková a její bubenická jednotka
N.V.Ú.
Miroslav Kemel
Charlie Straight
Lesní zvěř
Happy To Meet
Karel Kahovec a George & Beatovens
Ještě jsme se nedohodli
Švihadlo
Al-Yaman
Petr Váša a Ty syčáci
Pražský výběr II.
Hi-Fi
2Wings
Psí vojáci
Duende
Zeměžluč
Projekt Parabellum
Volant
Hana a Petr Ulrychovi & Javory
Monkey Business
Plastic People of The Universe
Pipes and Pints (cz-usa)
Ivan Martin „Magor“ Jirous
Dáša Vokatá
Evolution Dejavu
Původní Bureš
Totální Nasazení
Ex Tip (sk)
Sváťa Karásek & Londýn
Prouza
Stokerband
Umělá hmota (v původním i současném složení s hosty)
Luboš Pospíšil a 5P
Květy
Vlasta Třešňák & Band
Neočekávaný dýchánek
Znouzectnost
Nahoru po schodišti dolů band
Poletíme?
Elena Sonenshine & Jocose jazz
The Doors revival
Poslední výstřel
kouzelník Jozef Talostan (sk)
a další…