První ročník zimního hudebního festivalu Colours of Ostrava se konal 26. – 27. ledna 2007 v Kulturním domě Vítkovice. Prostory určené pro vystupování byli především společenský sál a divadelní sál. Ve vstupní hale se v průběhu večera konaly workshopy, které byly zaměřené na Flamenco a břišní tance. K dispozici byl také kinosál, kde měli návštěvníci možnost shlédnout tři filmy.
První den, pátek 26.1., neoficiálně otevřeli festival vítězové setkání kytaristů: 4 Dohody a 3 tuny. Oficiálně se festival začal a vystoupením kapely Al Yaman, která nabízela směs elektronickém hudby ve spojení s lidovými písněmi z Jemenu a novými hudebními prvky. Zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib vnesla do svého zpěvu jak příběhy z duchovního světa, tak i své vlastní příběhy. Pro příznivce folku byl k dispozici koncert irské kapely The Hons, která zahrála tradiční irskou hudbu v zastoupení benja, kytary, akordeonu a basy. Ve společenském sále se připravovala bosenská skupina Dubioza Kolektiv. Jejich tvorba, mix bosenského folklóru a hardcoru, reggae a hiphopu, pozitivně naladila publikum a roztančila ho. Rozhodně zajímavý byl koncert francouzů Sergent Pépére se směsí cikánské, balkánské a orientální hudby, která byla okořeněná cirkusovou atmosférou. První den ukončila festival česka kapela Evolution Dejavu, která byla v roce 2004 vyhlášena jako objev festivalu Colours of Ostrava. Tato kapela v podaní elektrické a basové kytary, sitar a nejrůznějších netradičních nástrojů roztančila naposledy publikum.
Den druhý, sobota 27.1.. Už od samého začátku festivalu bylo vidět, že sobota bude mít větší návštěvnost než pátek. První vystoupil na scéně Tomáš Kočko & Orchestr ze svoji typickou melodií beskydských horalů. Ve společenském sále předvedla své umění úspěšná romská kapela Terne Čhave se svojí oduševnělou živelnou muzikou. V divadelním sále zahrála Krnovská kapela Bratři Orfové, kteří zahráli návštěvníkům pár skladeb ze své tvorby. Na příležitost představit se čekala srbská kapela Boban i Marko Markoviæ Orkestar, složení vedené otcem a synem. Předvedli pravou balkánskou hudbu v podáni dechových nástrojů. Poslední kapelou večera byl český Traband, který rozhodně potěšil řadu diváku a překvapil svými hudebními nástroji jako harmónium. Na závěr večera vystoupil nejdále žijící host, americký hip-hoper Afu-Ra. Jeho hiphop se snažil oslovit co největši část publika, ale v Ostravě se mu to asi nepovedlo. V sále bylo přibližně šedesát lidi, z čehož byl i on sám překvapen, ale bravurně to ustál a bavil aspoň tu malou část publika. Jako předešlí den, tak i v sobotu byli ve vstupní hale workshopy Salsy, Flamenca a břišních tanců.
První ročník zimních Colours of Ostrava asi čekal větší návštěvnost. Možná byla na vině nedostatečná reklama ze strany pořadatelů.